Институтът за пътна безопасност IIHS продължава да усъвършенства своите тестове на автомобили. След като от IIHS първи въведоха фронтален краш тест с 25% припокриване, се оказа, че доста от автомобилите не отговарят на нужните мерки за безопасност. Сега американската агенция провежда нов експеримент, целта на който е да се установи коя от системите за автоматично екстремно спиране работи най-добре.
Това е втори подобен експеримент, като получените крайни резултати показват, че доста от компаниите са подобрили системите си за автоматично спиране, но все още има какво да се желае. В теста са взели участие 24 автомобила. При първото такова изпитание на IIHS, което се проведе през септември миналата година, само 7 от 74 автомобила получиха максимална оценка, а 36 от колите не успяха да заработят дори базовата оценка от теста.
При втория опит се вижда, че системите за автоматично спиране при екстрена ситуация са значително по-добри. 21 от 24 автомобила показват високи резултати. За изпитанието на въпросните системи американците провеждат два опита - със скорост 19 км/ч и със скорост 40 км/ч. В зависимост от това колко автомобилът намалява своята скорост преди удара се дават различни оценки.
Максималната е шест точки, а минималната - една. След направените изпитания се оказва, че най-добрите системи за екстрено автоматично спиране са дело на BMW и Mercedes-Benz. Именно модели от тези две премиум марки заработват най-високи резултати от теста. По-конкретно става дума за BMW X5 и BMW 5er, както и за Mercedes-Benz E-Klasse, които са удостоени с по 6 точки.
Любопитно е, че моделите Audi A3 и A6 получават само по 3 точки. Базови стойности от теста пък са присъдени за BMW 3er (заради различната и значително по-неефективна система от тази на 5er и X5), Infiniti Q70 и Toyota Avalon. Моделът Avalon е голям седан, произвеждан само за щатския пазар. Негови аналози са BMW 5er, Mercedes-Benz Е-Klasse и Audi A6.
Източник:Факти